Сінрін-йоку -це японська лісотерапія, є методом лікування, який базується на контакті з природою, зокрема з лісом. Цей термін походить з японської мови і означає “купання в лісі”. Сінрін-йоку використовується для поліпшення фізичного та психічного здоров’я, а також для зняття стресу.
Під час сінрін-йоку людина проводить час у лісі, активно взаємодіючи з навколишньою природою. Вона може гуляти, медитувати, спостерігати за деревами та рослинами, дихати свіжим повітрям, слухати шум лісу. Такий контакт з природою допомагає знизити рівень стресу, покращити настрій, зосередитися і відновити енергію. У сучасному світі, де люди часто стикаються зі стресом, сінрін-йоку стає все більш популярним методом для відновлення рівноваги та здоров’я. Він дає можливість відчути спокій та гармонію, які природа надає. Сінрін-йоку є частиною японської культури і традицій, які вшановують зв’язок людини з природою та її цілющу силу.
Японці – відомі любителі природи, тому й не дивно, що саме вони вигадали сінрін-йоку та перетворили прогулянки в лісі на систему з окресленими методами та правилами. Чому саме ліс? Нібито це пов’язано з синтоїзмом — провідною релігією японців. Її прихильники вважають, що неживих предметів не існує: в кожному камені, річці, горі та, звісно, дереві живуть духи «камі». Наділяючи свідомістю ці предмети, вони ж наділяють їх здатністю допомагати, зцілювати.
Таким чином, сінрінйоку допомагає людям знайти відпочинок та відновитися, занурившись у природу та насолоджуючись її благодаттю. Він створює можливість для розслаблення, відкриття і знову підключення до навколишнього світу.
Історія виникнення сінрін-йоку
У 1982 році в Японії було запущено прогулянки лісом, як частину національної програми з охорони здоров’я. Японські лісівники придумали назву для цього виду терапії – “сінрін-йоку”, що означає “лісове купання”. Вчені проводили дослідження, вимірюючи рівень кортизолу – гормону, який виділяється в організмі під час стресу, а також артеріальний тиск, серцевий ритм та частоту пульсу молодих людей, які проживали в місті, до і після прогулянки лісом. Висновок вчених був таким, що ліс знижує рівень гормонів, пульс, артеріальний тиск і покращує функцію нервової системи.
Отже, це свідчить про те, що ефект сінрінйоку є результатом впливу фітонцидів – летючих ефірних масел, які мають протимікробні властивості і позитивно впливають на імунну систему. Лісове повітря покращує функціонування імунітету і може мати корисний вплив на здоров’я.
У 2009 році в медичній школі Ніппон було виявлено, що прогулянка лісом збільшує активність NK-клітин, які мають важливе значення у профілактиці раку. Ці клітини пов’язані зі зміцненням імунної системи. Дослідження також показали, що вплив природних ефірних масел дерев допомагає знизити рівень депресії, тривоги і кров’яного тиску.
Найімовірніше, потреба звертатись до лісу запрограмована у людей на підсвідомості. І сформувалась ще в ті часи, коли дерево було й матеріалом для створення житла, й джерелом їжі, й способом зігрітись. З точки зору давніх людей — практично богом. Й звідси логіка: якщо воно дає так багато, то чому б не просити його про зцілення? Може, прагнення сучасної людини оточити своє житло деревами має подібне коріння.
У лісові купання передбачають максимальну сконцентрованість на власних відчуттях, почуттях, емоціях, практикою усвідомленості на лоні природи. Можна сказати, що лісові купання – це прогулянка, як система. Та на звичайній прогулянці ви можете робити будь-що: поспілкуватись з другом, випити пляшку кави, повернутись додому за 10 хвилин. А от сінрін-йоку потребує самодисципліни й дотримання певних правил:
Користь лісових купань : наука
Незважаючи на увагу до духовності та важливість встановлення контакту з лісом, “сінрін-йоку” був розроблений з акцентом на наукове обґрунтування. Кожна практика в Японії починається з вимірювання артеріального тиску та рівня амілази в слині учасників. Ці дані записуються на спеціальній картці, а після медитації вимірюються знову. В більшості випадків ці показники, які пов’язані з рівнем стресу, нормалізуються.
Якщо ви відчуваєте стрес, занепокоєння чи депресію, лісотерапія може зробити чудеса. Природні види та звуки лісу допоможуть вам розслабитися та активізувати свій мозок. Лісотерапія без сумніву корисна для нашого фізичного здоров’я, а її користь для психічного здоров’я досить цікава. Лісотерапія знижує рівень кортизолу або гормону стресу. Це, у свою чергу, допомагає знизити стрес.
Дослідження показали, що відвідування природного середовища має заспокійливий і позитивний нейропсихологічний ефект через зміни в нервовій системі. Крім того, рівень гормону адіпонектину в крові збільшується. Коли цей гормон присутній в організмі у низькій концентрації, це може впливати на ожиріння, діабет 2 типу, серцево-судинні захворювання та метаболічний синдром.
І ось які саме механізми призводять до перелічених змін:
- Дерева виділяють кисень — в межах зелених насаджень його більше, тому легше дихається, кров насичується киснем, а разом з нею — й усі органи.
- Ще дерева виділяють фітонциди — біологічно активні речовини. Саме завдяки їм таке ароматне повітря у хвойних лісах. Фітонциди руйнують оболонки мікроорганізмів, затримують зростання. Вдихання повітря, насиченого ними, пригнічує збудників хвороб у дихальних шляхах.
- Поєднання заспокійливих факторів — давно доведено, що кольори впливають на нервову систему. Лісова палітра відтінків впливає на людину заспокійливо, зменшує негативні наслідки стресу. До того ж у лісі є й інші заспокійливі фактори — шелестіння листя, щебетання пташок.
Кожне дослідження, що проводилося, показало зменшення стресу, збудженості, депресії, безсоння серед учасників. У Японії нині є 44 акредитованих ліси Сінрін Йоку, а у 1982 році Японське агентство лісового господарства вперше запропонувало включити Сінрін Йоку до рекомендацій щодо здорового способу життя.
Також вивчалися ефекти від варіацій контакту з природними стихіями, таких як спостереження нічного неба, хмар, водоспадів, водних ігор або концертів у лісі, а також від тривалості контакту або ефекти в залежності від часу доби.
Основні правила
- Спілкуватись з іншими людьми можна, але дозовано, щоб розмова не заважала зосередитись на власних почуттях та відчуттях.
- Важливо «купатись» в повільному темпі, інакше не вдасться помітити деталі.
- Не потрібно орієнтуватись на відстань — вона не має значення, бо добре «покупатись в лісі» можна навіть на десяти квадратних метрах.
- Й ключове — концентрація на власних відчуттях та почуттях.
- Позитивні зрушення, які помічають люди, що регулярно приймають лісові ванни:
- зниження рівня тривожності.
- швидше та глибше розслаблення;
- збільшення інтересу до життя.
Всі правила сінрін-йоку.
Декілька моментів, які зроблять лісотерапію ефективнішою
Для практики підходить не лише глухий карпатський ліс. Практикувати можна будь-де серед дерев, де не заважатиме сторонній шум.
Вважають, що ідеальне купання триває 2-4 години. Якщо не маєш цього часу, присвячуй стільки, скільки можеш.
Мінімізуй спілкування — говори мало й лише позитивні, підтримувальні речі.
Обирай простий маршрут без перешкод.
«Забудь» гаджети вдома або ж просто вмикай режим польоту, доки триває сінрін-терапія.
В кінці прогулянки бажано щось з’їсти чи випити — це допомагає вийти зі стану медитації.
Не формуй жодних очікувань щодо того, які відчуття, емоції та осяяння мають супроводжувати медитацію. Дозволь статись тому, що повинно.
- Арт-терапія як метод подолання наслідків ПТСР через війну
Посттравматичний стресовий розлад (ПТСР) є серйозним психічним розладом, який виникає внаслідок надмірного стресу, пережитого під час або після травматичних подій,
Детальніше - Сноушузінг у Карпатах: Ваша зима, Ваші пригоди
Сноушузінг (або ходьба в снігоступах) — це захоплива зимова розвага, що поєднує фізичну активність, спілкування з природою та можливість насолодитися
Детальніше - Лісотерапія взимку в Карпатах: Зцілення серед сніжних гір
Зима в Карпатах – це час чарівних пейзажів, тиші та затишку, коли гори вкриваються снігом, а ліси стають загадковими та
Детальніше - Блискавка в горах: як врятуватися і що робити при грозі
Гірські походи — це чудова можливість насолодитися природою, свіже повітря та вражаючі краєвиди. Проте, гори приховують і певні небезпеки, одна
Детальніше
Рекреаційний центр
В самому серці українських Карпат, на території рекреаційного центру “Добродари” Ви отримаєте необхідний відпочинок від війни в найзатишнішому та екологічно чистому середовищі серед шуму гірської води та неповторної природи