Гори – це місце, де переплітаються велич природи і потенційна небезпека. Особливо високогір’я може стати справжнім викликом для нас. Тож пам’ятаймо, що гори не дозволяють собі дражнити і не ставляться до них безпечним із зухвалістю. Коли ми нешануємо їх, вони можуть стати злими, ворожими і небезпечними.
Найбільша загроза чекає на нас у високогір’ї, в зоні, що знаходиться вище лісової межі (1350-1500 метрів над рівнем моря). Тут завжди існує ризик потрапити під грозу з ураганним вітром швидкістю до 45 метрів на секунду, іноді з сніжними кристалами чи снігом, навіть у літній період (гуцули називають це явище “шаргою”). Тут дуже легко заблукати і потрапити в складні умови обмеженої видимості на крутих схилах.
В Карпатах, починаючи вище за лісову межу, простягаються на десятки кілометрів зарослі гірської сосни, яку ботаніки називають сосною муго (по-гуцульськи – жереп). Гірська сосна може виснажити недосвідченого туриста до смерті. Ще однією небезпекою в високогір’ї є кам’яні розсипи, які у дощову погоду стають слизькими і хиткими. Тут дуже легко вивернути ногу або зламати її, особливо якщо на плечах ви маєте важкий рюкзак. Потрапити в царство каміння, вкрите мохом, і загубити орієнтацію – теж нескладно.
Особливу увагу слід приділяти періодам тривалого дощу, які характерні для літньо-осіннього періоду. Річки і струмки затоплюються до такої міри, що, навіть переступаючи непомітний гірський потічок на своєму шляху, ви, повертаючись назад під час дощу, можете зустріти шалений потік, з гуркотом каміння і брудну коричневу воду. Іноді його навіть неможливо переправитися.
Терміни турпоходів
Варто знати, що існують певні терміни для здійснення туристичних походів в Карпатах, які потрібно дотримуватись:
- для пішохідних походів – з 15 квітня до 15 листопада;
- для лижних походів – з 15 грудня до 31 березня.
Ці терміни можуть змінюватись залежно від реальних кліматично-погодних умов у регіоні. Наприклад, для Говерли при наявності снігового покриву з великими ділянками льоду обмеження може бути продовжене до 9 травня.
Не ходіть в гори поодинці
Не ходіть в гори поодинці, це дуже небезпечно. Найважливіше – пересуватися разом в колоні, по одному за одним. Витривалий турист повинен бути останнім у групі. Не допускайте розриву групи. Якщо хтось забагато відстає або віддалюється, негайно повідомляйте про це керівника групи.
Візьміть з собою медичну аптечку
Візьміть з собою медичну аптечку з необхідними медикаментами. Перш ніж вирушити в гори з друзями, переконайтеся, що ніхто з них не має проблем з артеріальним тиском, серцевими хворобами або цукровим діабетом.
Не поєднуйте гірську зону з вживанням алкоголю
Не поєднуйте гірську зону з пікніками, шашликами або вживанням алкоголю. Краще займіться цим на природі недалеко від цивілізації.
Підберіть маршрут відповідно до свого досвіду
При плануванні походу в Карпатах оберіть маршрут, який спочатку пролягає менш високогірними місцевостями. Підберіть його відповідно до свого досвіду та наявного туристичного спорядження та не намагайтеся побачити все одразу. Темп та ритм руху мають відповідати фізичній підготовці учасників, умовам місцевості та погоді. Рекомендується робити зупинки на 10-15 хвилин кожні 45-50 хвилин руху. Першу зупинку слід зробити через 15-20 хвилин для відпочинку та, при необхідності, зняття зайвого одягу. Пам’ятайте про найслабшого учасника групи і адаптуйте темп руху до його можливостей.
Ходіть туристичними стежками
Ходіть туристичними стежками і уникайте неконтрольованих зустрічей з хижими тваринами. Не намагайтеся пройти туди, де мало хто ступав. Існує ризик потрапити в забутий браконьєрами капкан або пастку – часто під жерепом. Ніколи не ризикуйте пройти через жереп без чіткої стежки і не заглиблюйтеся в нього більш, ніж на 5-10 метрів.
На гірських стежках уважно дивіться під ноги, особливо після дощу, щоб не наступити на змію, яких у Карпатах багато, навіть у високогір’ї.
Якщо ви відчуваєте наближення грози
У разі погіршення погоди спускайтесь вниз, а не піднімайтесь вгору. Якщо ви відчуваєте наближення грози, негайно спускайтесь вниз в долину подалі від металевих предметів, яких у горах немало. Якщо під час перебування у горах погода зіпсується та наблизиться гроза, негайно опустіться нижче від схилу. Якщо це неможливо, зупиніться і почекайте, поки небезпека мине. Уникайте вершини гори, гострих гребенів, окремих дерев або гущавини біля берега водойми. Вимкніть всі мобільні телефони, радіоприймачі та інші пристрої, що можуть привернути блискавку.
Не сходьте без страхування на скелі та кам’яні брили (наприклад, Шпиці, Писаний Камінь, Смотрич, Вухатий Камінь, Скелі Довбуша).
Що робити якщо є загроза блискавки
Не розміщуйтесь на нічліг високо в горах
Не розміщуйтесь на нічліг високо в горах , звідки у випадку екстреної ситуації важко спуститися вниз. Не розташовуйте намети біля крутих схилів, під високими скелями або окремими деревами, над обривами або поруч з річкою, де є ризик підвищення рівня води. Уникайте вершини гори, де може бути небезпека ураження блискавкою. Також не ставте намети поряд з гнилими деревами, які можуть впасти від вітру.
Ознайомтесь з прогнозом погоди на кілька наступних днів.
Неприпустимо виходити на маршрут:
- при дуже небезпечних погодних умовах (під час грози, сильного туману, при низьких температурах);
- зимою у високогірну зону без кваліфікованого керівника або фахівця з туристичного супроводу;
- протягом трьох днів після значних снігопадів (понад 50 сантиметрі
Переправа через річки з швидкою течією
Переправа через річки з швидкою течією та глибиною понад 0,7 метра повинна здійснюватися тільки зі страхуванням. Не ризикуйте купанням у гірських озерах чи річках, де існує ризик потрапити у потік.
Не скорочуйте шлях
Не скорочуйте шлях, йдучи прямо, особливо взимку, оскільки можна провалитися в сніжну заметіль та потрапити в лавину.
В зимових умовах
В зимових умовах уникайте пересування у тумані чи темряві. Це допоможе уникнути втрати орієнтації. Не здійснюйте підйоми або спуски у вузьких ущелинах, де може статися зсув каміння або лавина. Не намагайтесь кататися на сніжних схилах, які часто залишаються на високогір’ї до кінця літа. Не варто фотографуватись на сніжних карнизах і не ходіть по сніжних мостах, які утворюються під водоспадами.
Завжди сповіщайте керівника групи про будь-які зміни у вашому стані здоров’я, щоб вчасно реагувати на можливі проблеми.
Не забувайте про правила протипожежної безпеки: не залишайте непогашені вогнища, не використовуйте свічки або відкритий вогонь у наметі та уникайте використання легкозаймистих речовин для розпалювання вогнища чи печі.
Пам’ятайте про бережливе ставлення до природи. Не залишайте сміття на стоянках (заберіть його з собою), не забруднюйте водойми та поводьтеся ввічливо з місцевим населенням. Бережіть пам’ятки історії та культури.
Запам’ятайте контактні телефони гірських пошуково-рятувальних служб у тому регіоні, де ви плануєте подорожувати. Завжди тримайте їх при собі. У разі потреби не соромтеся зателефонувати навіть вночі командиру гірської пошуково-рятувальної служби та коротко повідомте про ситуацію.
Придбайте компас та топографічні карти масштабу 1:50 000.
Безпека туристів в Українських Карпатах
- Арт-терапія як метод подолання наслідків ПТСР через війну
Посттравматичний стресовий розлад (ПТСР) є серйозним психічним розладом, який виникає внаслідок надмірного стресу, пережитого під час або після травматичних подій,
Детальніше - Сноушузінг у Карпатах: Ваша зима, Ваші пригоди
Сноушузінг (або ходьба в снігоступах) — це захоплива зимова розвага, що поєднує фізичну активність, спілкування з природою та можливість насолодитися
Детальніше - Лісотерапія взимку в Карпатах: Зцілення серед сніжних гір
Зима в Карпатах – це час чарівних пейзажів, тиші та затишку, коли гори вкриваються снігом, а ліси стають загадковими та
Детальніше - Блискавка в горах: як врятуватися і що робити при грозі
Гірські походи — це чудова можливість насолодитися природою, свіже повітря та вражаючі краєвиди. Проте, гори приховують і певні небезпеки, одна
Детальніше