Безпека в Карпатах – гадюка, єдина отруйна змія в Карпатах
Гадюка звичайна
Широко поширений вид у Карпатах. Її житлові місця знаходяться в лісах, поблизу галявин, боліт, на берегах водойм, луках у долинах рік та озер поруч з лісами, на вирубках, на порослих чагарниками пагорбах та узбіччях доріг. Гадюка є активною з квітня до жовтня, і найбільше шансів зустріти їх — у квітні-травні, під час шлюбного періоду. Ще один пік активності — восени, у вересні. Вони часто проживають у зоні узлісся, лісових галявин, лісосмуг, на порослих чагарниками ярах і балках, а також на степових схилах з чагарниками. Карпатська гадюка звичайна майже повністю охоплює лісову зону Карпат. В гори вона піднімається до висоти 3000 метрів над рівнем моря. Виходить із зимівель у Карпатах у квітні – на початку травня. Її активність спостерігається від квітня до жовтня.
Гадюка, як правило, живе на одному місці, зі свого проживання вони віддаляються не більше ніж на 100-150 метрів. Після зимівлі вони переселяються в літні місця, розташовані в декількох сотнях метрів від зимівель. Гадюки в Карпатах активні переважно вдень. У спекотні дні вони полюють в сутінках. На сонячному дні гадюки можуть вигріватися на стежках, на пнях. Тому влітку рятувальники підкреслюють необхідність дотримуватися особливої обережності. У спеку плазуни стають менш активними, що підвищує ризик наступити на них. Також під час літніх прогулянок на природі збільшується ймовірність укусу змії.
Як уникнути небезпеки
Щоб уникнути небезпеки, слід дотримуватися простих правил безпеки. Не торкайтеся невідомих предметів руками, особливо в лісі, парку, на полі або на своєму подвір’ї. Гадюки можуть ховатися у старих пнях, копицях сіна, під камінням або поваленими деревами. Тому найкраще використовувати ціпок для перевірки таких місць. Перед тим, як сідати на траву, камінь чи колоду, краще прошурхотіти або постукати палицею, щоб відлякати змію. Зазвичай вони тікають від людей, почувши кроки, стукіт чи голоси, і відразу ховаються або відповзають якнайдалі. Уникайте наближення і торкання змії. Вони проявляють агресію лише у разі небезпеки.
Гадюка активна вдень, і особливо полюбляють грітися на сонці. Часто люди отримують укуси, якщо несподівано наступають або сідають на змію. Також може виникнути небезпека, якщо людина активно переслідує плазуна. Якщо ви помітили змію, найкраще безпечно відступити на відстань 1,5-2 метри. Не намагайтесь зловити чи вбити змію, оскільки це може призвести до укусу. Для прогулянок у природі, особливо в місцях, де можуть мешкати плазуни, краще одягатися відповідно: довгі штани з цупкої тканини та високі черевики, а штани заправити в черевики.
Що робити при укусі
Отрута отруйної змії викликає сильне отруєння, але летальний результат вкрай рідкісний, і ускладнення зазвичай бувають результатом неправильного лікування.
Перша медична допомога при укусі змій (гадюк):
- Перш за все не потрібно панікувати. Людський організм здатен перебороти дію отрути змій, що живуть в Україні, – це може тривати кілька днів і супроводжуватиметься гарячкою і пропасницею.
- Для людей, що чутливі до алергічних подразників, необхідно прийняти антигістамінні засоби (супрастин, димедрол, кларетин, тавегіл тощо).
- Ушкоджену кінцівку слід іммобілізувати, тобто знерухоміти, наклавши шину на найближчі до місця укусу суглоби.
- Зняти усі кільця, каблучки та браслети, якщо укус припав на руку, оскільки вони будуть діяти як джгути.
- Постраждалому потрібно пити багато рідини (але не алкоголю), можна гарячий чай, тоді отрута швидше буде виводитися через нирки.
- На слід укусу покласти лід або щось холодне, що зменшить болісні відчуття.
- На укушену кінцівку накласти не тугу пов’язку.
- Якщо є шприц і ліки для ін’єкції, то найбільш радикальним методом лікування буде миттєве введення протиотрутної сироватки або серцево-судинних засобів.
- Доставити потерпілого до лікарні.
Статистика
Торік українські медики зареєстрували 268 звернень про медичну допомогу через ураження зміїною отрутою. Серед постраждалих 53 дитини до 17 років, в Івано-Франківській — 36 випадків.
Будь-яку змію треба вважати потенційно ядовитою
З Карпатських гір можна зустріти декілька видів змій, серед яких є такі неотруйні:
Полоз лісовий (Elaphe longissima) – цей вид змії занесений до Червоної книги. Він активний з середини квітня до початку травня і до середини вересня або першої декади жовтня. Полоз лісовий має довжину тіла від 0,9 до 1,6 метрів, іноді досягаючи 2 метрів. Він мешкає в лісах, може лазити по деревах та стінах, живиться дрібними ссавцями, рідше птахами та плазунами. У червні-липні самка відкладає 4-12 яєць, а молодь з’являється у другій половині серпня-вересні.
Мідянка звичайна (Natrix natrix) – також занесена до Червоної книги. Ця змія часто плутається з гадюкою через схожість забарвлення, але є декілька відмінностей. Мідянка має гладеньку луску, а не ребристу, і має темну смугу, що проходить від ніздрі через око до кута рота. Вона мешкає у горах піднімаючись на висоту до 3000 метрів над рівнем моря. Мідянки активні переважно вдень, а сезон активності триває з середини березня до кінця вересня.Характерна особливість мідянки, яка дозволяє відрізнити її від інших змій європейської фауни – темна смуга, що проходить від ніздрі через око до кута рота або навіть на боки шиї.
Вуж звичайний (Natrix natrix) – цей вид змії також проживає в Карпатах. Вужа часто плутають з гадюками через схожість забарвлення, але є кілька відмінностей. У вужа на голові є дві жовті або оранжеві плями, яких немає у гадюк. Луска у вужа йде в шаховому порядку, а у гадюки присутня зигзагоподібна смуга на спині. Вуж не є отруйним, у нього немає отруйних іклів.
Також в Карпатах можна зустріти ящірку веретільницю (Lacerta agilis), яку часто помилково називають мідянкою або гладуном. Цей вид ящірки є безпечним, має брунатне тіло і може досягати довжини від 40 до 60 сантиметрів. Він має здатність відкидати хвіст для захисту, але хвіст у нього вже не відростає.
Рекомендації від ЦГЗ
- Арт-терапія як метод подолання наслідків ПТСР через війну
Посттравматичний стресовий розлад (ПТСР) є серйозним психічним розладом, який виникає внаслідок надмірного стресу, пережитого під час або після травматичних подій,
Детальніше - Сноушузінг у Карпатах: Ваша зима, Ваші пригоди
Сноушузінг (або ходьба в снігоступах) — це захоплива зимова розвага, що поєднує фізичну активність, спілкування з природою та можливість насолодитися
Детальніше - Лісотерапія взимку в Карпатах: Зцілення серед сніжних гір
Зима в Карпатах – це час чарівних пейзажів, тиші та затишку, коли гори вкриваються снігом, а ліси стають загадковими та
Детальніше - Блискавка в горах: як врятуватися і що робити при грозі
Гірські походи — це чудова можливість насолодитися природою, свіже повітря та вражаючі краєвиди. Проте, гори приховують і певні небезпеки, одна
Детальніше
Рекреаційний центр
В самому серці українських Карпат, на території рекреаційного центру “Добродари” Ви отримаєте необхідний відпочинок від війни в найзатишнішому та екологічно чистому середовищі серед шуму гірської води та неповторної природи